Dok se u kasno ljeto povijaju posljednji snopovi žita, troje tuđinaca — dva muškarca i neobično privlačna žena — pristižu na javnu zemlju kraj udaljena sela i slijedeći običaje, pale vatru kako bi ostvarili pravo na ostanak. Niz događaja pokazat će kako se među stanovnike sela vrlo brzo može uvući nepovjerenje: prijeteći stup dima, optužbe za čaranje i okrutno kažnjavanje nevinih razotkrit će tamnu stranu Walterovih susjeda. Višestruko nagrađena Žetva prikazuje sedam ključnih dana neimenovana sela i progovara o polaganu zatiranju idile u doba začetka modernog ekonomskog promišljanja. Craceova priča bezvremena je i izaziva nemir slikama prekrasnog svijeta koji polako nestaje.
Iz medija:
“Crace je zasigurno jedan od naših najvećih romanopisaca radikalnog prevrata, savršeno pristaje u ovo nestabilno doba koje ne oprašta.“ The New York Times “Ništa nije čvrsto određeno u Žetvi, sve je podvojeno, dvosmisleno... Treba čitati Cracea, poetičnog, političnog i moćnog spisatelja.“ Le monde “Žetva se može čitati u mitskim, gotovo biblijskim pojmovima, ali fizičko i emocionalno raseljavanje pojedinaca i zajednica u srži romana ostaje politički rezonantno danas, koliko je bilo i u ono vrijeme.“ The Guardian “Rijetko će koji roman, toliko izniman i kompleksan u svojoj naizglednoj jednostavnosti, biti objavljen ove — ili što se toga tiče — bilo koje godine.“ The Irish Times “Craceov rasplamsani posjet gotovo mitskoj Engleskoj daje i pojedinačnu i globalnu priču. Nijedan noviji engleski roman nema dublje korijenje, a tako široku sjenu.“ The Independent “Kao i ostali Craceovi romani, Žetva je majstorski napisana... Craceova glavna preokupacija njegovi su likovi i način na koji, kao svi među nama, griješe i prepuštaju se svojim slabostima, okreću se jedni protiv drugih kad stvari krenu ukrivo.“ The Los Angeles Times
Jim Crace rođen je 1946. godine u St. Albansu u Engleskoj. Autor je niza nagrađenih književnih djela i drama. Već nakon prve objavljene knjige, zbirke kratkih priča Continent (1986.), koja je osvojila Nagradu Whitbread, Nagradu David Higham za prozu i Nagradu Guardian za prozu, posvetio se isključivo pisanju. Među njegovim djelima ističu se romani Iskušenje (1997.) i Biti mrtav (1999.). Za roman Žetva (2013.) iste godine osvojio je Nagradu James Tait Black Memorial. Za isto djelo 2014. dodijeljena mu je Nagrada Windham-Campbell vrijedna 150 000 dolara, a 2015. godine njegov rad okrunjen je prestižnom Međunarodnom nagradom IMPAC Dublin.