Knjiga eseja Zima drugi je dio kvadrilogije Enciklopedija godišnjih doba (Årstid encyklopedien) koju je Knausgård objavio 2015. godine dok je iščekivao rođenje svoje četvrte kćeri. Zbirka je to pisama, meditacija o davno viđenim predmetima, bićima i događajima koje autor ispunjava novim sadržajem i emocijama, bilo da piše o sovi, cijevi, božićnim darovima, plišanim životinjama, spolnoj želji, atomima… Ukratko, sve ima svoju čudesnu dimenziju koju smo u svakodnevici odavno zaboravili.
„Malo je gdje to neživo u zimi predstavljeno s većom neugodnošću kao u Danteovoj Božanstvenoj komediji, u kojoj je dno pakla opisano kao golema zaleđena voda iz koje mrtvima izviruju samo zaleđene glave. Ne mogu se pomicati, čak su im i suze u očima nepokretne, zaleđene.“
Iz medija:
“Knausgård nije prvi koji razmišlja o svagdanjim, običnim stvarima, razlika je samo u tome što to njegovo razmišljanje o svagdanjem rezultira nesvagdanjom književnošću.“
Dagen
“Zima obasjava stvari na istinit i neočekivan način. Život je kratak, a zima duga i mračna. Rabi refleksnu traku. I čitaj Knausgårda.“
Dagens næringsliv
“Čitajući ove eseje, ponekad sam zastao i upitao se navlači li mi Knausgård paučinu na oči već samom ljepotom svoje proze. Ali nije tako... Zima doseže osjećaje i kolektivna iskustva koja u svima nama leže pod naslagama prašine.“
Chicago Review of Books
“Autor osvjetljuje svijet svetim sjajem iznenađenja i suosjećanja... Dobitno unutarnje putovanje u najintimnije godišnje doba.“
Kirkus Reviews
“Eseji u Zimi odlikuju se iznimnom profinjenošću promišljanja koja je privukla tolike čitatelje ranijim Knausgårdovim] djelima. Šteta koju je njegov otac možda počinio može se ispraviti. Pišući za svoju kćer, Knausgård obnavlja plemenitu mogućnost da se civilizirani život provede istražujući svijet sa znatiželjom i divljenjem.“
Los Angeles Review of Books
Karl Ove Knausgård (Oslo, 1968.) studirao je književnost i umjetnost na Sveučilištu u Bergenu. Njegov je prvijenac Ute av verden (1998.) dobio Nagradu norveških književnih kritičara (prvi put u povijesti osvojio ju je debitant), a drugi roman, En tid for alt (2004.), osvojio je niz nagrada i nominiran je za Nagradu Nordijskog vijeća. Od 2009. do 2011. objavljuje heksalog Moja borba (Min Kamp) i u Norveškoj, zemlji od oko pet milijuna stanovnika, prodaje se u preko pola milijuna primjeraka. Za Moju borbu, prva knjiga dobio je prestižnu norvešku Nagradu Brage, a serijal je već preveden na 23 jezika te izaziva polemike gdje god se pojavi. No kritika je jednoglasna da je Knausgårdova Moja borba najznačajnije djelo skandinavske književnosti 21. stoljeća.